YouTube, Çin Komünist Partisine Hakaret Eden İki İfadeyle Yorumları Siliyor

Tarafından Admin

YouTube, ülkenin iktidardaki Komünist Partisi’nin (ÇKP) eleştirisine ilişkin bazı Çince kelime öbekleri içeren yorumları otomatik olarak siliyor.

Bir YouTube sözcüsü, “Ekiplerimizin incelemesi üzerine, bunun uygulama sistemlerimizde bir hata olduğunu doğruladık ve mümkün olan en kısa sürede düzeltmek için çalışıyoruz” dedi. Şirket, bu hatanın nasıl veya neden olduğu hakkında ayrıntılı bilgi vermedi, ancak bunun ılımlılık politikasındaki herhangi bir değişikliğin sonucu olmadığını söyledi.

Ancak silme işlemleri basit bir hatanın sonucuysa, altı ay boyunca fark edilmeyen bir şeydir. Verge sorunu ne zaman yorum, Ekim ayına 2.019 olarak silinmesini olduğunu kanıtlar buldular kaldırdı YouTube’un resmi yardım sayfalarında ve birden fazla kullanıcı aynı sorunu yaşamış olduğunu doğruladı.

Videoların altında veya “共匪” (“komünist haydut”) veya “五毛” (“50 cent parti”) kelimelerini içeren canlı akışlarda bırakılan yorumlar, İngilizce dil çevirileri ve Romanlaştırılmış Pinyin eşdeğerleri olsa da yaklaşık 15 saniye içinde otomatik olarak silinir değiller.

“共匪” terimi, Çin’in Milliyetçi hükümetine dayanan bir hakarettir ; “五毛” (veya “wu mao”), çevrimiçi tartışmaları ÇKP’nin eleştirisinden uzaklaştırmak için ödenen internet kullanıcıları için aşağılayıcı bir argo terimidir . İsim, bu tür yorumculara posta başına 50 Çin senti ödendiği iddialarından geliyor.

Bu ifadeler yanlışlıkla spam ve rahatsız edici metinleri otomatik olarak kaldıran YouTube’un yorum filtrelerine yanlışlıkla eklenmiş gibi görünüyor. Yorumlar insan denetlemesi için çok hızlı bir şekilde kaldırılır ve yasaklı ifadeler olumlu kullanılsa bile silinir (örneğin, “The harika bir iş çıkarıyor”). YouTube , pandeminin getirdiği işgücündeki değişiklikler nedeniyle son aylarda otomatik filtrelerine daha fazla güven duyduğunu söylüyor .

Kaza sonucu sansür, YouTube’un şu anda Çin’de engellendiği düşünülürse daha da kafa karıştırıcıdır ve ana şirkete Google’a, ÇKP’yi eleştiren yorumları sansürlemek veya Çin sansür yasalarına uygun olarak denetleme sistemleri uygulamak için daha da az neden verir.

Bu ifadelerin otomatik olarak silinmesi Salı günü ABD’li teknoloji uzmanı ve eski Oculus kurucusu Palmer Luckey tarafından Twitter’da vurgulandı . Ancak konuyla ilgili daha önceki raporlar, insan hakları aktivisti Jennifer Zeng tarafından tespit edildikleri Mayıs ayının ortalarına dayanıyor .

Google, içeriği sansürleyerek ÇKP’nin isteklerini yerine getirdiği için sık sık eleştirildi. En önemlisi, Çin devleti sansürüne uyan Project Dragonfly olarak bilinen bir prototip arama motoru yarattı. Hiç konuşlandırılmayan proje, şirketin Çin pazarına girmek için uzun süredir devam eden mücadelelerinin bir parçası.

Dragonfly haberi The Intercept’ten bir raporda 2018’de sızdırıldığında , Google politikacılar ve kendi çalışanları tarafından ilkelerini sattığı için eleştirildi. Haziran 2019’daki bir Senato Yargı Komitesi toplantısında, şirket projeyi “ sonlandırdığını ” ve “Çin’de Arama başlatmak için bir planı olmadığını” söyledi.

Güncelleme, 26 Mayıs, 12:43 ET: Hikaye, YouTube’un yanıtını içerecek şekilde güncellendi.

Güncelleme, 27 Mayıs 04:18 ET : Hikaye, YouTube’un şimdi bir düzeltme üzerinde çalıştığını doğrulayan başka bir yanıtla güncellendi.


Tüm teknoloji haberlerini görmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Gönderiler

Yorum Yap

Araç çubuğuna atla