Uber Salgın Sırasında 2,9 Milyar Dolarlık Üç Aylık Zarar Bildirdi

Tarafından Admin

Uber, 2020 yılının ilk çeyreğinde 2,9 milyar dolar kaybetti. Şirket ayrıca 3.54 milyar dolar gelir bildirdi. Sürüş selamlama işlerindeki brüt rezervasyonlar% 3 düşerken, Uber Eats bölümündeki rezervasyonlar, gıda dağıtımına olan artan talep sayesinde yıllık% 54’ün üzerinde artış gösterdi.

Uber’in sürüş selamlama işi, pandemi nedeniyle yaygın kapatma emirlerinin bir sonucu oldu. Şirket bu hafta 3.700 tam zamanlı çalışanı veya iş gücünün yaklaşık yüzde 14’ünü işten çıkaracağını duyurdu. Uber’in Jump bisiklet ve scooter bölümünden 400’den fazla başka çalışan da Lime ile yapılan yatırım anlaşmasının bir parçası olarak işten çıkarılacak.

Şirketin CEO’su Dara Khosrowshahi, yatırımcılarla yaptığı çağrıda, Uber’in sürme selamlama işinin yüzde 80 azaldığını söyledi. “Şeker katmayacağım” dedi. “COVID-19’un [Uber’in] sürüşleri [işi] üzerinde çarpıcı bir etkisi oldu.”

Ancak yolculuk hacmi yavaş da olsa geri geliyor, dedi Khosrowshahi. “Kısıtlı iyimserliğe yol açan bazı yeşil filizler var” dedi. “Son üç hafta boyunca küresel olarak haftada bir büyüme gördük. Bu hafta art arda dördüncü büyüme haftamızı izliyor. ” Uber’in ana rakibi Lyft, son birkaç hafta içinde işin yavaşça geri döndüğünü söyledi.

Yine de, salgın Uber’in yıl sonuna kadar kârlı olma planına bir İngiliz anahtarı attı. Şirketin çeyrek için 2,9 milyar dolarlık net zararı önceki çeyreğe göre yüzde 163 oranında arttı. Brüt rezervasyon veya sürücü ve diğer ücretler veya indirimlerden önce Uber’e yapılan toplam müşteri ödemeleri, bir önceki çeyreğe göre yüzde 14,5 oranında düştü.

Uber Eats, şirket için bariz bir parlak nokta, ancak düzen baskısı ve GrubHub ve DoorDash gibi diğer oyuncuların rekabeti sayesinde bile zorlanıyor. Khosrowshahi, Uber Eats’ın Mart ayından bu yana Nisan ayında Hindistan hariç, yıllık% 89 brüt rezervasyon artışı ile talepte bir hızlanma olduğunu belirtti. Bu arada, Uber kısa süre önce şirket için kârsız olan sekiz pazarda Eats işini kapattı. Yine de, şirket gıda dağıtım işindeki büyüme hakkında yükselişe geçti.

Khosrowshahi, “Restoran kayıtlarında, ABD gibi büyük pazarlarda seçimin yanı sıra davranışsal değişimlerde hızlı iyileşmeye yol açan büyük bir artış oldu” dedi. “Bu trendlerin burada kalacağına ve tüm kategorinin genişlemesine yol açacağına inanıyoruz.”

Tabii ki, Uber’in sorunları koronavirüs krizinden önce. Şirket, yatırımcıların muazzam kayıplarını gidermeleri ve nasıl kâr etmeye başlayabileceklerini göstermeleri konusunda baskı altında. Her ikisi de 2019’da halka açılan Uber ve Lyft, kendi halka arzlarına kaybolan para miktarı için rekor kırdılar. Ve halka açıldığından beri, her iki şirket de para kaybetmeye devam etti ve bir işletme olarak uygulama tabanlı sürüş selamlamalarının uzun vadeli sürdürülebilirliği hakkında sorular sundu. Uber, geçen yıl yeniden yapılanma çalışmaları sonucunda yaklaşık 1.000 işçiyi işten çıkarmak zorunda kaldı.

Şirket aynı zamanda artan yasal denetleme altındadır. Uber kısa süre önce Kaliforniya’nın başsavcısı Lyft ile birlikte devletin çığır açan yeni konser kanununa uymamaktan dolayı dava açtı ve bu da şirketin sürücüleri bağımsız yükleniciler olarak sınıflandırmasını zorlaştırdı. Ayrıca, düzenleyiciler bir “başarısızlık modeli” belirledikten sonra Londra’daki lisansını kaybetti.Daha fazla teknoloji haberi için buraya tıklayabilirsiniz

İlgili Gönderiler

Yorum Yap

Araç çubuğuna atla