OpenAI, Şarkı Sözlerine Göre Türe Özgü Müzik Üreten Yeni Bir AI Modeli Olan Jukebox’ı Tanıttı

Tarafından Admin

Ancak yakın zamanda insanların yerini almayacak.

Yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI bugün, Jukebox adlı müzik yapabilen yeni nesil bir modeli piyasaya sürdü. Sonuçlar tanıdık gelebilecek şarkının duygusal sürümleri gibi görünse bile teknolojik olarak etkileyici. OpenAI’nın blogundaki gönderilere göre, araştırmacılar müzik üzerinde çalışmayı seçti çünkü zor. Ve tam olarak müzik dediğim şey olmasalar bile, araştırmacıların aldığı sonuçlar etkileyiciydi; tanınabilir akorlar, melodiler ve kelimeler var (bazen).OpenAI’nin yaptığı yol da büyüleyici oldu. Oyuncuların piyanolarının kullandığı gibi “sembolik müzik” kullanmak yerine, ham sesi çıkaran modeli eğitmek için ham ses kullandılar, çünkü sembolik müzik ses içermiyor. Sonuçlarını elde etmek için, araştırmacılar önce ham sesi kodlamak ve sıkıştırmak için evrişimli sinir ağlarını kullandılar ve daha sonra yeni bir sıkıştırılmış ses üretmek için bir transformatör dediklerini kullandılar ve daha sonra tekrar ham sese dönüştürmek için örneklendiler. Bir grafik al!

Yaklaşım, OpenAI’nin MuseNet adında önceki bir müzik yapım yapay zekasını nasıl geliştirdiğine benziyor, ancak Jukebox, OpenAI araştırmacılarıyla işbirliği içinde kendi şarkı sözlerini (şirket “birlikte yazdı” kelimesini kullandı) üreterek bir adım daha ileri gidiyor. MIDI verilerini kullanan MuseNet’in aksine, bu modeller 1.2 milyon şarkı (İngilizce 600.000) ham veri kümesi üzerinde eğitildi ve LyricWiki’den çıkarılan meta veriler ve şarkı sözleri kullandı. (Sanatçı ve tür verileri modelin çıktısını iyileştirmek için dahil edildi.) Buna rağmen, araştırmacılar yazdıkça sınırlamalar var.

“Jukebox müzikal kalite, tutarlılık, ses örneğinin uzunluğu ve sanatçı, tür ve şarkı sözleri üzerinde koşullandırma yeteneğinde bir adım temsil ederken, bu nesiller ve insan tarafından yaratılan müzik arasında önemli bir boşluk var” diye yazıyorlar. “Örneğin, üretilen şarkılar yerel müzikal tutarlılık gösterirken, geleneksel akor kalıplarını takip ederken ve hatta etkileyici sololar içerebilse de, tekrarlayan korolar gibi tanıdık daha büyük müzik yapılarını duymuyoruz.”

Deneyle ilgili başka problemler de var. Yazar ve podcaster Cherie Hu’nun Twitter’da işaret ettiği gibi, Jukebox potansiyel olarak bir telif hakkı felaketi. (Sadece bu hafta Jay-Z’nin YouTube’dan sentezlenmiş sesini azaltmak için telif hakkı ihtarları kullanmaya çalıştığını belirtmek gerekir.)v

Cherie Hu
@cheriehu42

Seslerini çoğaltmak da dahil olmak üzere büyük ünlüler tarzında otomatik olarak şarkı ve şarkı sözleri üreten @OpenAI’den gelen bu yeni araç sadece teknolojik olarak büyüleyici ve etkileyici değil, aynı zamanda telif hakkı yasası açısından dehşet verici. https://openai.com/blog/jukebox/

Jukebox

Çeşitli türlerde ve sanatçı stillerinde ham ses olarak müzik üreten sinirsel bir ağ olan Jukebox’ı tanıtıyoruz. Model ağırlıklarını ve kodunu da yayınlıyoruz …

openai.com

Cherie Hu
@cheriehu42

Kanye West, Katy Perry, Lupe Fiasco ve Aretha Franklin, Frank Sinatra ve Elvis Presley mülkleri, OpenAI’a ses kayıtlarını ses sentezi / müzikal kompozisyon / lirik yazma algoritması için eğitim materyali olarak kullanma izni verdi mi? Benim tahminim hayır.

Tüm bunlar, Jukebox’ın mümkün olanın sınırlarını zorlayan oldukça etkileyici bir başarı olduğunu söyledi. Müzisyenler OpenAI, Jukebox’a biraz iş gerektiğini düşündüğünü göstermiş olsa bile. Git kendini dinle!

Daha fazla teknoloji haberi için buraya tıklayabilirsiniz

İlgili Gönderiler

Yorum Yap

Araç çubuğuna atla