Microsoft’un Büyük Xbox Game Pass Bahsi Ödeme Yapmaya Başlıyor

Tarafından Admin

Microsoft, Netflix video oyunları savaşında erken bir liderlik ediyor.

Microsoft’un dün bir yatırımcı çağrısı sırasında onayladığı Xbox Game Pass hizmetine 10 milyon abonesi var. Microsoft, Xbox Game Pass numaralarını ilk kez açıkladı ve şirketin abonelik oyunlarına olan iddialı bahisinin ödemeye başladığının bir işaretidir. Microsoft yıllardır bir “video oyunları için Netflix” oluşturmaya çalışıyor ve bu yılın ilerleyen saatlerinde oyun akışında önemli bir genişlemeden önce erken bir yol alıyor gibi görünüyor.

10 milyon Xbox Game Pass abonesi önemli bir kilometre taşıdır. EA’nın rakip abonelik hizmetleri olan EA Access ve Origin Access geçen yıl 5 milyondan fazla aboneye ulaştı ve Sony’nin PlayStation Now abone tabanı, ilk çıkışından beş yıl sonra Ekim ayında 1 milyona ulaştı. Apple ve Google, Apple Arcade veya Google Play Pass için sayı açıklamadı ve Nvidia’nın GeForce Now hizmeti, piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra 1 milyon kullanıcıya ulaştı.

Microsoft ayrıca bugün bazı Xbox Game Pass istatistiklerini de paylaşıyor. Xbox şefi Phil Spencer, “Xbox Game Pass üyeleri Mart ayından bu yana Xbox Live’a 23 milyondan fazla arkadaş ekledi. “Game Pass üyeleri de iki kat daha fazla oynuyor ve yüzde 130 oranında artan çok oyunculu oyuna dahil oluyor.”

Xbox Game Pass çok oyunculu istatistikleri.


Bu artan kullanımın çoğu, başka yerlerde gördüğümüz koronavirüs pandemisine ve artan oyun aktivitesine atfedilebilir. Xbox Live aktif kullanıcıları, Xbox Live, Xbox 10 ve Xbox Live kullanan mobil cihazları içeren bu çeyrekte yaklaşık 90 milyona sıçradı.

Xbox Game Pass şu anda dünya çapında 41 pazarda satılmaktadır ve konsol erişimi için abonelerin indirebileceği ve oynayabileceği 100’den fazla başlık içeren konsol erişimi için aylık 9,99 ABD dolarıdır. Microsoft, bu ayın başlarında Japonya ve Kore’ye de genişledi. Yazılım üreticisi, yaklaşık üç yıl önce piyasaya sürüldüğünden bu yana Xbox Game Pass’i agresif bir şekilde geliştiriyor ve insanları servise abone olmaya teşvik etmek için düzenli tanıtım tekliflerine sahip.

Xbox Game Pass’in Microsoft’un kazançları üzerindeki gelir etkisini ölçmek hala zordur. Evde kalmak pandemiyle ilgili siparişler sırasında artan katılımlara rağmen Xbox içeriği ve hizmetleri son çeyrekte sadece yüzde 2 arttı.

Xbox Game Pass’a abone olmanın çeşitli yolları da vardır ve Ultimate sürümleri Xbox Live Gold erişimini bile içerir. Microsoft ayrıca geçen yıl Xbox Game Pass’in bir PC sürümünü piyasaya sürdü ve beta döneminde aylık 4,99 $ ücretin bir parçası olarak 100’den fazla oyun mevcut.

Xbox Series X


Microsoft şimdi Xbox Game Pass’ın bir sonraki önemli aşamasına geçiyor: akış. “Bu yılın ilerleyen saatlerinde bulut oyunu akış teknolojimiz Project xCloud, Game Pass’e gelecek” diyor Spencer. Microsoft, Xbox Game Pass ve xCloud kombinasyonu için fiyatlandırma yapmadı, ancak akış yönünün muhtemelen bazı Game Pass katmanlarında toplanacağını varsaymak makul.

Yıllarca Xbox One satış numaralarından kaçtıktan sonra Microsoft, Xbox Game Pass stratejisinde bazı erken başarı oranlarını ortaya çıkaracak kadar emin. Şirket cesurca iki yıl önce “dünyada 2 milyar oyuncuya” ulaşmak istediğini iddia etti ve Xbox Game Pass ve xCloud kombinasyonu bunun anahtarı olacak.

Microsoft yine de birlikte gösterimlerle karşı karşıya. Xbox Game Pass ve Project xCloud yalnızca Windows PC’lerde, Xbox konsollarında ve Android cihazlarda kullanılabilir. Microsoft hala Apple’ın App Store politikalarıyla ilgili bazı kısıtlamalar üzerinde çalışıyor ve henüz Xbox Game Pass veya xCloud akışının Sony’nin PlayStation 4 veya Nintendo’nun Switch konsollarında kullanılabileceğine dair bir işaret yok. Microsoft geçen yıl Sony ile ortaklık kurdu, Sony şimdi mevcut ve gelecekteki akış hizmetlerini güçlendirmek için Microsoft’un engin bulut deneyimini arıyor.

Bu benzersiz ortaklık, Microsoft ve Sony yeni rakipleri savuşturmak için teknolojiyi paylaşmaya çalışırken sektörün nereye gittiğine işaret ediyor. Google, geçen yıl Stadia oyun akışı hizmetini başlattı ve güçlü YouTube, Gmail tabanından yararlanmaya ve insanları Stadia Pro’ya abone olmaya ikna etmeye çalışıyor. Spencer daha önce Microsoft’un Amazon ve Google’ı Sony ve Nintendo için değil, gelecek için ana oyun yarışması olarak gördüğünü itiraf etti.

Google Stadia Controller

Google Stadia


Microsoft, Sony’nin PS4 satışlarının ve hatta Nintendo’nun Switch satışlarının gerisinde olan endüstri tahminlerine göre, şu anki Xbox konsollarında donanım satış fırsatını kaçırdı. Xbox Game Pass, özellikle şirket Xbox Series X ve ötesine hazır hizmet için bazı katı birinci taraf özel durumlar başlatabilirse, Microsoft için yeni bir yol sunuyor.

Microsoft’un Xbox Game Pass, Xbox Series X ve Project xCloud birleşimlerini nasıl konumlandırdığı görülüyor. Fiyatlandırma burada önemli olacak ve Microsoft, bir Xbox Series X konsolu, Xbox Game Pass ve Xbox Live maliyetini aylık ödemelere ayıran Xbox All Access paketlerini zaten taahhüt etti. Daha ucuz ve daha az güçlü olan yeni nesil ikinci bir Xbox, Xbox Game Pass için ideal bir eşleşme gibi görünüyor, ancak Microsoft henüz bu planları tartışmaya hazır değil.

“Ayrıca, bu tatili piyasaya sürdüğünde performans, his, hız ve uyumluluk için yeni bir çıta oluşturacak en hızlı, en güçlü konsolumuzu sunmak için ilham aldık; 15 Xbox Oyun Stüdyomuzdan ve dünyanın dört bir yanındaki binlerce geliştirme ortağından bir oyun kütüphanesi ”diyor Spencer. Yeni bir Xbox konsolu, Xbox Game Pass, Project xCloud ve 15 Xbox Game Studios’un kombinasyonu kesinlikle kağıt üzerinde etkileyici geliyor. Tüm bu Xbox çabalarını birleştirebileceğini ve 2 milyar oyuncuya ulaşma planını başarabileceğini kanıtlamak artık Microsoft’un elinde.

Xbox hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Gönderiler

Yorum Yap

Araç çubuğuna atla