Messenger Odaları Facebook’un Pandemi için Zoom ve Houseparty’a Cevabı

Tarafından Admin

Facebook, artan talebe ayak uydurmak için görüntülü sohbet tekliflerini büyük ölçüde genişletiyor.

Facebook, görüntülü sohbet alanındaki yeteneklerini genişletmek için bir dizi yeni ürün sunuyor. Şirket bugün, 50 kişiye kadar sanal videoyla sohbet başlatmak ve arkadaşlarınızın istedikleri zaman size düşmesine izin vermek için bir araç olan Messenger Rooms’u duyurdu. Ayrıca WhatsApp’taki video görüşmelerinin kapasitesini dört kişiden sekize iki katına çıkarıyor, Facebook Dating’e video görüşmeleri ekliyor ve hem Facebook hem de Instagram’a yeni canlı akış özellikleri ekliyor.

CEO Mark Zuckerberg, özellikleri bugün canlı bir akışta açıkladı. The Verge ile yaptığı bir röportajda Zuckerberg, yeni video özelliklerinin şirketin daha fazla özel mesajlaşma aracı oluşturma yönündeki değişimine uygun olarak inşa edildiğini söyledi.

“Video varlığı bizim için yeni bir alan değil” dedi. “Ama daha da derinlere inmek istediğimiz bir alan ve genel temaya uyuyor, yani şirkette sadece geleneksel geniş alanlardan ziyade özel iletişim ve özel sosyal platformlara odaklanmak için daha fazla kaynak değiştiriyoruz. Bu iyi bir karışım: Facebook ve Instagram’da, insanların daha küçük insan gruplarını bulmasına yardımcı olacak ve daha özel bağlantılara sahip olabilecek ve özel oturumlar yapabilen araçlar geliştiriyoruz. ”

Hareketler, küresel salgının yüz milyonlarca insanı içeride kalmaya ve neredeyse tüm çalışmaları, okulları ve oyunları için dijital araçlara güvenmeye zorladığı için geliyor. Her gün 700 milyondan fazla kişi Facebook Messenger ve WhatsApp’tan arama yapıyor.

Ancak rakipler de artıyor. Hayata, iş video konferansı için basit bir araç olarak başlayan Zoom, Aralık ayında 10 milyon kullanıcıdan bugün 300 milyondan fazlaya ulaştı. Houseparty, Facebook’un geçen yıl projeyi terk etmeden önce klonladığı arkadaşlarıyla sanal Hangout’lar için bir uygulama, şimdi rutin olarak uygulama mağazası indirme listelerinin en üstünde yer alıyor. Geçen ay 50 milyon kullanıcı kazandı.

Alternatif sosyal ürünlerin hızlı büyümesi, ortaya çıkan sosyal ürünleri izlemek ve daha sonra arkasındaki şirketleri satın almak veya özelliklerini kopyalamak için önemli kaynaklar ayıran ünlü paranoyak Facebook’ta her zaman endişe kaynağı olmuştur. COVID-19 salgınının ilk birkaç ayındayken, tüketici davranışının onunla başa çıkmak için değiştiği ve Facebook’un mevcut ürün serisinin talebi karşılamadığı zaten açık.

Bugün açıklanan her şeyden Messenger Odaları en önemlisi olmayı vaat ediyor. Facebook’un önümüzdeki birkaç hafta içinde şirketin ürünlerinde dünya çapında sunulacağını söylediği özellik, 50 kişiye kadar aramaya katılma olanağı sağlayacak. Odanın yaratıcısı, herkese açık olup olmadığına karar verebilir veya davetsiz misafirlerin katılmasını önlemek için kilitleyebilir. Başlamak için Messenger ve Facebook’tan bir oda başlatabileceksiniz. Daha sonra odalar Instagram Direct, WhatsApp ve Portal’a gelecek. Konuklar, Facebook hesabı olup olmadıklarına bakılmaksızın bir odaya katılabilirler.

Bir odadayken, Facebook’un artırılmış gerçeklik filtreleriyle oynayabilir veya gerçek bir arka planınızı sanal bir filtreyle değiştirebilirsiniz. Şirket, bazı arka planların 360 derecelik egzotik yerel görünümler sunduğunu söyledi. Ve yeni AR filtreleri listesi, karanlık odaların aydınlatılmasına veya kullanıcıların görünümlerinin rötuşlanmasına yardımcı olacaktır.

Oda aramaları uçtan uca şifreli değildir, ancak Facebook aramaları görüntülemediğini veya dinlemediğini söylüyor. Bir odanın yaratıcısı katılımcıları istediği zaman çıkarabilir ve yasadışı davranışların gerçekleştiği odalar Facebook’a bildirilebilir. (WhatsApp video görüşmeleri uçtan uca şifrelenir ve kullanıcılara ekstra koruma sağlar.)

Zoom, tüm dünyada ırkçı, bağnaz ve pornografik “Zoombombings” roiling toplantılarıyla dünyanın varsayılan toplantı uygulaması haline geldiğinden, kötü niyetli davranışlarda bir artış gördü. Zuckerberg, Messenger Rooms’un güçlü gizlilik denetimleriyle tasarlandığını ve özelliğin gerçek arkadaşlarınızla ve ailenizle olan bağlantılara güvenmenin insanları taciz etmek için kullanılma olasılığını azalttığını söyledi. İnsanların birbirini tanımadığı gruplar için moderatörler insanları odalardan çıkarabilirler.

“Son birkaç hafta boyunca bunun üzerinde harcadığımız ve gemiye hazırlandığımız için çoğu zaman gizlilik, güvenlik, dürüstlük incelemeleri oldu ve bunun nasıl sağlanacağından nasıl emin olabiliriz? Zoom etrafında sorun yaratan kullanım durumlarının burada tekrarlanan şeyler olmayacak ”dedi.

Facebook Live, kullanıcıların başka bir kişiyi onlarla akış yapması için davet etmelerini sağlayan Canlı Birlikte adlı bir özelliği geri ekleyecektir. Bağış düğmesi, canlı akışlarda kullanılabilir olacak ve kullanıcıların bağış toplayanların bulunduğu ülkelerdeki yayınlarından doğrudan para toplamasına olanak tanıyacaktır.

Instagram, kullanıcıların bir akışı bitirdikten sonra IGTV’ye ve Instagram hikayelerine canlı akışlar göndermesine izin vermeye başlayacak ve Instagram Canlı yayınları ilk kez masaüstünde sunulacak.

Şirket, Facebook’un Portal ekranına sahip kullanıcıların da sayfalara ve gruplara canlı yayına geçebileceğini söyledi. Portal kullanıcıları zaten kendi profillerinden yayın yapabilirler.

Ancak canlı akışın da karanlık bir yanı var ve Facebook, şiddet eylemlerini yayınlamak için kullanıldığında canlı akışı tanıttıktan sonra eleştiriyle karşılaştı. Şirket, Facebook’tan canlı olarak yayınlanan videodan sonraki günlerde Christchurch terör saldırısının 1,5 milyon kopyasını çıkardı.

Şirket, Facebook’un bulunduğu hemen hemen tüm ülkelerde Messenger’da odaların kullanılabileceğini söyledi. Bugün, birkaç belirtilmemiş ülkede Facebook uygulamasının içinde kullanıma sunulacak ve önümüzdeki haftalarda küresel olarak kullanıma sunulacak.Eğer teknoloji konusu hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız buraya tıklayınız

İlgili Gönderiler

Yorum Yap

Araç çubuğuna atla