Her iPhone Kullanıcısının Hemen Değiştirmesi Gereken 8 Ayar

Tarafından Admin

Daha büyük metin, daha uzun pil ömrü ve daha güvenilir cihaz kilidini açma, bazı ayarları değiştirerek iPhone’da yapabileceğiniz her şeydir.

İPhone’unuz (Apple’da 699 $) harika bir şey, ancak zamanınızı sadece birkaç dakika ile daha da iyi hale getirebilirsiniz. İster yeni iPhone SE’ye, isterse bir iPhone XR’ye sahip olun, Apple’ın varsayılan ayarlarını değiştirmenin genel deneyim üzerinde büyük etkisi olabilir.

Örneğin, kutudan çıkar çıkmaz Rahatsız Etmeyin devre dışı bırakılır, yani telefonunuz gece boyunca gürültü yapmaya devam eder ve bu da uykunuzu kaybetmenize neden olur. Bunu kim ister? Ben değilim. Bunun yerine, gece boyunca telefonunuzu otomatik olarak susturun, pil ömründen tasarruf etmek için karanlık moddan yararlanın ve telefonunuzun ayarlarını değiştirerek Control Center’ı sizin için çalıştırabilirsiniz.

Apple yeni özellikler ve ayarlar ekledikçe bu makaleyi düzenli olarak güncelliyoruz. Yeni bir iPhone aldıktan sonra birkaç dakikanızı ayırın ve kendinizi bu yoldaki olası hayal kırıklıklarından kurtarmak için bu sekiz ayarı yapın.

do-not-disturb

Rahatsız Etmeyin daha iyi uyumanıza yardımcı olacaktır. Güven Bana.


1. Rahatsız Etmeyin Özelliğini Açın

Sık sık Rahatsız Etmeyin iOS’a eklenmeden önce tam bir gece nasıl uyuduğumu merak ediyorum. Açıldığında, Rahatsız Etmeyin, belirli bir program veya isteğe bağlı olarak iPhone’unuzdaki tüm uyarıları susturur. Sabah uyandığınızda bildirimleriniz sizi bekliyor olacak, ancak DND’yi açtığınızda telefonunuz Facebook güncellemeleri ve iş e-postaları için bir bip sesi veya ping kadar yapmayacak.

Endişelenmeyin, acil bir durumda birinin sizi alması gerekiyorsa, DND’ye telefonunuzu çalması için aynı numaradan tekrar aramaya izin vermesini söyleyebilirsiniz. Telefon uygulamasındaki sık kullanılanlar bölümüne eklediğiniz kişilerden gelen aramalara her zaman izin vermek isteyip istemediğinize de karar verebilirsiniz.

2. Metnin Okunmasını Kolaylaştırın

İPhone’unuzun ekranına birkaç dokunuşla, okumayı kolaylaştırmak için yazı tipi boyutunu ayarlayabilirsiniz. Ayarlar uygulamasını açın ve Ekran ve Parlaklık> Metin Boyutu’na gidin ve yazı tipi boyutundan memnun kalana kadar kaydırıcıyı kullanın.

Biraz daha eklemek için Kalın Metin’i açabilirsiniz (Metin Boyutu düğmesinin hemen altındadır).

apple-iphone-se-1378

Touch ID’ye ne kadar çok parmak eklerseniz, o kadar iyidir.


3. Touch ID’ye Daha Fazla Parmak Ekleyin

İPhone SE, Apple’ın en yeni iPhone’u ve Apple’ın Touch ID parmak izi sensörü ile ev düğmesini geri getiriyor. İlk kurulum işlemi sırasında iOS bir parmak izi ekleyerek size yol gösterir, ancak birden fazla ekleme seçeneği sunmaz. Telefonunuz kurulduktan sonra, içeri girin ve daha fazla parmak izi kaydedin.

Ayarlar> Kimlik ve Parola’ya dokunun> PIN’inizi girin> Parmak izi ekleyin ve kayıt işlemini gerçekleştirin.

İleride, hangi parmağın bir satın almanın kilidini açtığını veya onayladığını düşünmek zorunda kalmayacaksınız – sadece işe yarayacak.

iphone-11-pro-max-15

Face ID her zaman doğru olmaz.


4. Veya Face ID’ye Alternatif Bir Görünüm

Apple’ın yüz tanıma özelliği Face ID, her taramada yüzünüzün farklı yönlerini sürekli olarak öğrenir ve yayınlar. Ancak Face ID’nin sizi sürekli olarak tanımasını sağlamak için uğraşıyorsanız, alternatif görünüm seçeneğini kullanın.

Ayarlar> Face ID ve Parola> PIN kodunuzu girin> Alternatif Bir Görünüm Ayarlayın bölümüne gidin ve yüzünüzü tekrar kaydetme işlemini gerçekleştirin.

auto-brightness

Pil ömründen tasarruf etmek için ekranınızın kararmasını koruyun.


5. Uzun Pil Ömrü İçin Otomatik Parlaklığı Devre Dışı Bırakın

İPhone’unuzun ekran parlaklık düzeyinin pil ömrü üzerinde büyük etkisi olabilir. Varsayılan olarak iOS, ortam sensörünün algıladığı ışığa bağlı olarak ekranın parlaklığını otomatik olarak ayarlar. Ancak tam kontrolü ele almak istiyorsanız otomatik parlaklığı devre dışı bırakabilirsiniz. Yani parlaklık seviyesini ne ayarlasanız, tekrar ayarlayana kadar aynı kalır.

Ayarlar> Erişilebilirlik> Ekran ve Metin Boyutu’nu açın ve sayfanın altında Otomatik Parlaklığı kapatmak için bir anahtar bulacaksınız.

Şimdi, ekranınızı ayarlamak istediğinizde, Ana Ekran düğmeli bir cihazda ekranın altından yukarı doğru hızlıca kaydırarak veya daha yeni iPhone’larda sağ üst köşeden aşağı doğru hızlıca kaydırarak Kontrol Merkezi’ni açarak bunu yapabilirsiniz.

dark-mode-iphone-11

İPhone’daki Karanlık Mod kesinlikle iyi görünüyor.


6. Karanlık Modun Olduğu Yer

Ekranınızın parlaklığını manuel olarak ayarlamak istemiyorsanız, iOS 13’ün pil ömründen tasarruf sağladığı kanıtlanmış özel karanlık modunu kullanabilirsiniz. Karanlık mod, uygulamalardaki tüm beyaz arka planları, çoğu zaman siyah olmayan bir arka plana dönüştürür. Buna karşılık, daha koyu renkler sayesinde telefonunuz pil gücünden tasarruf edebilir.

Ayarlar> Ekran ve Parlaklık bölümüne gidip ekranın üst kısmındaki Koyu seçeneğini belirleyerek açın.

Apple’ın kendi uygulamaları otomatik olarak koyu renk şemasına geçmeyecek, aynı zamanda üçüncü taraf uygulamaların çoğu da bu özelliği benimsedi.

ios-13-privacy-settings

Apple tüm gizlilik kontrollerini tek bir yere koydu.


7. Gizlilik Ayarlarınızı Tetikleyin

İlk kez bir telefon ve tüm favori uygulamalarınızı kurduğunuzda, konumumuzu Apple Health bilgilerinize veya film rulonuza kadar kişisel bilgilere erişmek için izin isteyen istemlerle bombalanırsınız. Uygulamayı kullanabilmeniz için her şeyi onaylama alışkanlığına sahip olmak çok kolaydır, ancak birkaç dakikanızı ayırın ve gizlilik ayarlarınızı gözden geçirin ve her uygulamanın neyi görebildiğini ve göremediğini özelleştirin. İşlem boyunca iki hızlı adımda size yol gösteriyoruz.

Kontrol Merkezi’nin çok fazla potansiyeli var, sadece özelleştirmeniz gerekiyor.


8. Kontrol Merkezi Her Şeyi Hafifçe Vurup Kaydırır

Kontrol Merkezi, şarkıları hızlı bir şekilde değiştirmek, uçak modunu açmak, Wi-Fi’ye bağlanmak veya bir zamanlayıcı başlatmak için uygun bir noktadır – ancak bundan daha fazlası vardır. Hızlı bir kaydırma ile el fenerinizi hızlı bir şekilde açabilir, bir zamanlayıcıyı kontrol edebilir veya ekranınızı kaydetmeye başlayabilirsiniz.

Ayarlar uygulamasını açıp Denetim Merkezi’ni ve ardından Denetimleri Özelleştir’i seçerek Denetim Merkezi’nde hangi uygulamaların ve özelliklerin kullanılabileceğini özelleştirin. Kırmızı eksi düğmesine dokunarak bir seçeneği kaldırın veya yeşil ekleme düğmesini seçerek bir seçenek ekleyin. Ekranın sağ tarafındaki üç satırlı simgeyi kullanarak özellikleri yukarı veya aşağı sürükleyin.

Şahsen, Cüzdan uygulamasına hızlı erişim, düşük güç modunu açmayı ve karanlık modu değiştirmeyi seviyorum.

Hatırlatma olarak, yeni iPhone SE gibi ana düğmeli bir iPhone’unuz varsa, Kontrol Merkezi’ni açmak için ekranın altından yukarı doğru hızlıca kaydırabilirsiniz. İPhone X (Google Store’da 789 $), XS veya 11 gibi Face ID’li bir iPhone’unuz varsa, pil simgesinin olduğu ekranın sağ üst köşesinden aşağı doğru hızlıca kaydırmanız gerekir.

Ayarlarınız düzeltildi ve iPhone’unuz her zamankinden daha iyi çalışıyorken, kazdığımız bazı gizli özelliklerin yanı sıra iOS 13’ün sunduğu en iyi şeyleri öğrenin.

iPhone ile ilgili daha fazla bilgi öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz

İlgili Gönderiler

Yorum Yap

Araç çubuğuna atla