ARM Cortex-A78 CPU ve Mali-G78 GPU, 2021’in En İyi Android Telefonlarına Güç Verecek

Tarafından Admin

ARM, en yeni üst düzey mobil tasarımları olan Cortex-A78 CPU ve Mali-G78 GPU’yu duyurdu ve 2021 ve sonrasındaki amiral gemisi akıllı telefonlara güç verecek.

ARM genellikle yeni akıllı telefonunuzun veya tabletinizin teknik özellik sayfalarında reklam görmez, ancak kritik bir şirkettir. Qualcomm, Huawei ve Samsung gibi yonga üreticilerinin, neredeyse her cep telefonuna ve tablete ve giderek artan bir şekilde Surface Pro X gibi dizüstü bilgisayarlara güç veren yonga üstü sistem tasarımları oluşturmak için kullandıkları tasarımları sunar .

Qualcomm’un Snapdragon 865’i, Kryo 585 CPU’su için ARM Cortex-A77 ve Cortex-A55 tasarımlarının kısmen özelleştirilmiş sürümlerini kullanırken, Samsung’un Exynos 990’sı Mali-G77 GPU ile birlikte Cortex-A76 ve Cortex-A55 CPU çekirdeklerini kullanıyor .

ARM’ye göre Cortex-A78 CPU çekirdek tasarımı “tartışmasız mobil cihazlar için tasarlanan en verimli Cortex-A CPU’muz”. Geçen yılki Cortex-A77 tasarımına kıyasla “sürekli performans” da yüzde 20’lik bir artışa sahipken, 1 watt’lık bir güç bütçesinde kalıyor.

ARM, performansın zorlu 5G akü boşalmaları için daha iyi verimlilik sağlaması gerektiğini söylüyor. Ayrıca, yeni CPU tasarımının özellikle birden fazla ve daha büyük ekranlı hesaplamaya aç katlanabilir cihazlar için uygun olması gerektiğini söylüyor.

ARM ayrıca ortakları için stok Cortex-A78’in ötesinde özel amaçları için ARM ile birlikte kendi özel Cortex CPU’larını yaratmaları için yeni bir Cortex-X özel programı sunuyor. Bu yongalardan ilki, ARM’nin Cortex-A77’ye göre% 30’a varan zirve performansı sunacağını söylediği ARM Cortex-X1.

Ayrıca bir çift yeni mobil GPU var. En üst düzey Mali-G78, ARM’nin geçen yılki Mali-G77’ye kıyasla grafik performansında yüzde 25 artış sunacağına söz vereceği 24 çekirdeği destekliyor. Mali-G78’in bazı performans ve iyileştirmelerinin daha uygun fiyatlı bir pakette sunulmasına yardımcı olmak için yeni bir orta kademe kademesinde ilk GPU var: Mali-G68.

Son olarak ARM, Ethos-N77’ye göre yüzde 25’e kadar daha yüksek performans verimliliği vaat eden yeni bir Ethos-N78 sinir işleme ünitesi (NPU) sunuyor ve bu da mobil cihazlar için daha iyi makine öğrenimi performansı anlamına geliyor.

Bu nedenle, bu tasarımların bir akıllı telefona veya tablete ulaşması biraz zaman alacak olsa da, bu adların bu yılın sonlarında SoC duyurularında ve 2021’in başlarında amiral gemisi telefonlarında görünmesini bekleyebilirsiniz. amiral gemisi telefonları üretimi yapabilecektir.


Tüm teknoloji haberlerini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Gönderiler

Yorum Yap

Araç çubuğuna atla