Amazon, COVID-19 ile 4 Milyar Dolar veya Daha Fazla Harcama Yapacağını Söyledi

Tarafından Admin

Tüm Q2 kazançlarını harcamayı planlıyor.

Amazon sadece şirketin dörtte biri için öngörülen faaliyet kârı olan 4 milyar dolar veya daha fazla harcama yapmayı bekliyor. Bugünkü üç aylık kazanç açıklamasında Amazon CEO’su Jeff Bezos, harcamaların kişisel koruyucu ekipman (KKD), tesis temizliği, “saatlik ekipler için daha yüksek ücretler” ve kendi COVID-19 test yeteneklerini genişletmesinden kaynaklanacağını söyledi.

Değişikliklerin birçoğu halihazırda uygulamaya konmuş ve pandemi sırasında işçilerin tedavisi üzerindeki baskıya yanıt olarak geldi. Amazon, çalışma koşullarını kamuoyu ile eleştirmiş olan çalışanları ele aldığı için ateş altında; Amazon’un işçilere yaptığı muameleyi protesto etmek için hasta bir gün geçiren altı teknoloji çalışanını işten çıkardı ve sendikalaşma riski altındaki Whole Foods mağazalarını izlemek için bir ısı haritası kullandıkları bildirildi.

Bezos’un notu, Amazon’u “çalışanları güvende tutma” konusunda ciddi kılmaya çalışıyor ve şirket bu harcamaları artırırken hissedarlara “oturmasını” söylüyor. Bezos, “Yapabileceğimiz en iyi yatırım, yüz binlerce çalışanımızın güvenliği ve refahı için” dedi.

Bezos’un açıklamasından daha ilginç parçalardan biri, Amazon’un “artımlı test kapasitesi” oluşturmak için çalışan mevcut çalışanlardan oluşan bir ekibe sahip olmasıydı. Şimdiye kadar ekip, cephe çalışanları için pilot testler yapmak üzere bir laboratuvar oluşturdu ve ekibin COVID-19’a karşı daha fazla çaba göstermesi için kaydettiği ilerlemeyi paylaşma sözü verdi.

Amazon’un 2020 yılının ilk çeyreğindeki performansı, geçen yılın sonundan itibaren 4 milyar dolarlık işletme geliri ile yönlendirildi. Net satışları geçen çeyrekte beklediği büyümenin üzerine çıkarak 75,5 milyar dolar seviyesindeydi. Bulut bilişim hizmetleri AWS, her yıl büyük bir artış kaydetti ve bu çeyrekte 10,2 milyar dolar getirdi ve 2019’un aynı çeyreğinde 7,7 milyar dolardan yükseldi.

COVID-19 salgınının arka planında, bu sayılar Amazon’un – en azından şimdiye kadar – yumruklarla yuvarlandığını ve dünyadaki emirlere yönelik görülmemiş talebi karşıladığını ortaya koyuyor. COVID-19 çabalarına kamuoyu önünde muazzam miktarda para sözü verilmesi de dikkat çekicidir. Amazon, talebe ayak uydurmak için bir işe alım çılgınlığı yapmasına rağmen – şüphesiz işe ihtiyacı olan insanlar için iyi bir şey – bu zor dönemde çalışanlara yönelik muameleyi çevreleyen tartışmayı gölgede bırakmıyor.

Daha fazla teknoloji haberi için buraya tıklayabilirsiniz

İlgili Gönderiler

Yorum Yap

Araç çubuğuna atla