Web Tasarım Nasıl Yapılır ? Aşamaları Nelerdir ?

Tarafından Admin

Dijital dünya artık günümüzde üçüncü boyuta atlamış durumda. Tüketiciler başta bilgi edinimi olmak üzere tüm ihtiyaçlarını internet üzerinde edinmesi, bu alana yönelik çalışmaların arttırılmasına olanak sağlamıştır. Bir internet sitesi kurmak, ticari olarak faaliyet göstermek isteyen kişiler nereden başlayacaklarını tam olarak bilememektedir. Bu nedenle bu yazımız içerisinde Web Tasarım Nasıl Yapılır? Aşamaları Nelerdir? Hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Web Tasarım Aşamaları Nelerdir?

Teknik bilginiz olmasa bile gerekli aşamaları öğrendikten sonra kendi internet sitenizi kurabilirsiniz. Belki hayalinizde yer alan tasarımı kuramazsınız, ancak; bu durum bu alanda bir şeyler yapabileceğinizin bir göstergesidir.  Web tasarım aşamalarını sizlere şu şekilde listeleyebiliriz;

Hosting Hizmeti Edinin

Web tasarım konusunda yeni olan kişiler, işe başlayabilmek için güçlü bir host sunucusuna ihtiyaç duyacaklardır. Sektör içerisinde hosting hizmeti veren birçok kurumsal şirket bulunmaktadır. GoDaddy, WordPress gibi şirketlerden hosting satın alarak ilk adımı başarılı bir şekilde tamamlayabilirler.

Web Site Kurulum Aracına Karar Verin

Alan adınızı aldıktan sonra hosting seçimi yapmanızı istemiştik. Hosting alımı yaptıktan sonra web tasarımının en önemli aşaması olan kurum aracı seçimine geliyoruz. Hosting şirketleri her müşterilerine hızlı kurulum desteği vermektedir. Drupal, WordPress olmak üzere 100’ün üzerinde CMS sistemini hızlı bir şekilde kurarak internet sitenizi hazır hale getirebilirsiniz. Bu aşamalarda sizi en zorlayacak bölüm kurulum bölümü olabilir. Alandı ve hosting almak bu alanın en kolay hizmetlerinden birisidir.

Sabit Sayfalar Ekleyin

Kurumsal bir internet sitesi tasarlıyorsanız görünüm sizler için her şeyden önemli olmalıdır. Ziyaretçiler fazla yorulmadan öğrenmek istediği tüm ayrıntıları görebilmeli, okuyabilmelidir. Bu nedenle tasarıma ilk olarak sabit sayfalardan başlamanızı öneriyoruz. Hakkımızda, Ürün veya Hizmetler Sayfası, Kayıt Forumu, İletişim ve Referanslar bölümü eklenmelidir. Özellikle Hakkımızda sayfası içerisinde şirket ile ilgili tüm kuruluş ve gelişim aşaması ayrıntılı bir şekilde eklenmelidir. İletişim bölümünde ise hedef kitlenizin veya müşterilerinizin sizlere ulaşabileceği bağlantılar, telefon numaraları ayrıntılı bir şekilde yer almalıdır.

Blog bölümüne özellikle dikkat etmenizi öneriyoruz. Bu bölüme temiz ve özgün içerikler eklemeniz durumunda hedef kitlenizin dikkatini daha rahat bir şekilde çekebilirsiniz. Blog bölümüne sektör ya da işletmenizi le ilgili yazılar ekleyebilirsiniz. Yazılar görsellere dayalı oluşmalı ve bilgi içerikli olmalıdır.

Temiz ve Basit Tasarımlar Tercih Edin

Hazır CMS sistemleri ile kurulum yapsanız bile kurumsal internet siteniz için görsele dayalı bir tema elbette kullanacaksınız. Bu tasarımlarda sadelik ve basit tasarımlara önem vermelisiniz. Web tasarımı yaparken asıl önemli olan mesajınızı net bir şekilde ifade edebilecek tasarımlar kullanmaktır. Ziyaretçiyi 10 saniye sitede tutabiliyorsanız o tasarım olmuş demektir.

Responsive Tasarım

Arama Motoru Optimizasyonuna yönelik çalışmalar da yapmanız gerekiyor. Daha sonra uğraşmamak adına tasarımınızı Responsive yapmanızı öneririm. Responsive olarak adlandırılan tasarım ilgili internet sitesinin mobil tarayıcıda da açıldığını göstermektedir. Mobile yönelik tasarımlar daha fazla ziyaretçi kazanmanıza olanak sağlayacaktır.

Bu yazımız içerisinde sizlere Web Tasarımı Aşamaları hakkında bilgi vermeye çalıştık. Bu maddeler üzerinden kendi tasarımlarınızı hayata geçirebilirsiniz. Ancak; kurulum yaşama konusunda sorun yaşayan kişiler, bizler gibi profesyonel olarak hizmet veren işletmelerden destek alabilirler.

Ücretsiz bir web sitesi açmak istiyorsanız buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz

İlgili Gönderiler

Yorum Yap

Araç çubuğuna atla