Apple ve Google, COVID-19 Maruz Kalma Bildirim API’larını Test Etmeye Başladı

Tarafından Admin

Mayıs ortasında tam sürüm yayınlanması bekleniyor…

Şirketler, Apple ve Google’ın COVID-19’un yaygınlığını izlemesine yardımcı olmak için ortak çaba göstermeye başlayacaklarını açıkladı. Şirketler, maruz kalma bildirim API’lerinin ilk sürümünü halk sağlığı kuruluşlarına yönelik uygulamalar üzerinde çalışan az sayıdaki geliştiriciye teslim edecek ve önümüzdeki birkaç hafta içinde test edecektir. API’nın Mayıs ortasında daha geniş bir şekilde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Şirketler nadir işbirliklerini bu ayın başlarında açıkladılar. Kullanıcılardan seçmeleri istenecek olan proje, onaylanmış COVID-19 vakalarına olası maruziyetleri izlemek için Bluetooth’u kullanacak. Akıllı telefonlar, konum verilerini kaydetmeden uzun süre diğer telefonlara yakın oldukları örnekleri kaydeder. Bir kişiye COVID-19 teşhisi konduğunda, API halk sağlığı kurumlarının telefonlarında depolanan verilere dayanarak hastayla temas etmiş olabilecek diğer kişileri hızlı bir şekilde bilgilendirmesine izin verecektir. Hastaların kimlikleri veya konumları hakkındaki bilgiler Apple veya Google ile paylaşılmaz.

Apple bugün Xcode 11.5’in beta sürümünü ve iOS 13.5’in üçüncü beta sürümünü yayınlıyor. Birincisi, API’yi içeren iOS uygulamaları oluşturmak için geliştirici araçları içerir ve ikincisi, gelecekteki uygulamaları halk sağlığı yetkililerinden çalıştırmak için gerekli kodu içerir. Google, Google Play Hizmetleri ve Android Geliştirici Stüdyosu aracılığıyla benzer güncellemeler yayınladı.

Halk sağlığı yetkilileri, telefonların birbirlerinden uzak oldukları yaklaşık mesafeyi ve yakınlarda ne kadar süre kaldıklarını hesaba katmak için API’yı kullanarak olası bir maruz kalma durumunu düşündükleri üzerinde kontrol sahibi olacaklardır. Her ikisi de kullanıcıların telefonlarında hesaplanır ve şirketlerle paylaşılmaz.

Apple ve Google, Cuma günü geliştiricilere sistemi kullanarak nasıl uygulama geliştireceklerini göstermeyi amaçlayan örnek kod yayınlayacaklarını söyledi. Önümüzdeki aylarda beklenen projenin ikinci aşamasında, maruziyet bildirimi doğrudan iOS ve Android’de oluşturulacak.

Apple ile daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz…

İlgili Gönderiler

Yorum Yap

Araç çubuğuna atla